KONTAKT

ZUBNÍ PRAXE

Zubní centrum Roudenská s.r.o.
Roudenská 31
370 01 České Budějovice
773 982 271
info@zubarceskebudejovice.cz
implantaty-cb.cz

DENTÁLNÍ HYGIENA

Barbora Liebig DiS
Roudenská 31
37001 České Budějovice
773 982 271
info@hygienadentalni.cz
hygienadentalni.cz
Ordinační doba

Pondělí 08:00 – 17:00
Úterý 08:00 – 16:00
Středa 08:00 - 18:00
Čtvrtek 08:00 – 16:00
Pátek 08:00 – 13:00

PROTETIKA

Protetické ošetření zubů se provádí při velké ztátě tvrdých zubních tkání. Nabízíme řešení v podobě korunek, fixních můstků, částečných a celkových snímacích náhrad a náhrad s využitím implantátů. Všechny protetické práce vyrábíme v laboratoři, která je součástí naší stomatologické praxe a je vybavena nejmodernějšími přístroji.

Korunky jsou volbou v situacích, kdy pro rozsáhlé poškození zubu již není možné zhotovit výplň nebo onlay/inlay. Korunkami se ošetřují převážně nevitální zuby. Po precizní endodoncii a eventuálním zavedení sklokompozitního nebo titanového čepu do kořenového kanálku se zub nabrousí, otiskne a v laboratoři se vyrobí korunka, která chrání pahýl před rozlomením, žvýkací tlaky jsou rozloženy rovnoměrně a nehrozí tak fraktura kořene např. při skousnutí tvrdé potravy. Po preparaci odchází pacient s provizorní korunkou, která je při další návštěvě vyměněna za definitivní. Nabízíme metalokeramické i celokeramické práce.

Celokeramické korunky jsou zhotovené jen z keramiky. Naše laboratoř používá presovanou keramiku Emax Press od firmy Ivoclar Vivadent což je v současnosti to nejlepší co můžeme našim pacientům nabídnout. Celokeramickou korunkou prochází světlo celou tloušťkou stěny a lze tak dosáhnout co nejlepšího estetického výsledku.

Můstek přestavuje fixní řešení náhrady zubů a nahrazované zuby jsou součástí tohoto můstku. Zuby sousedící s mezerou se nabrousí a představují tak nosné pilíře můstku. Výhodou tohoto řešení je fixace těchto nabroušených zubů, nevýhodou ovšem vysoká invazitiva vůči okolním zubům. Ideálním řešením jednočlenné mezery tak zůstává implantace.

Zásuvné spoje jsou protetickým řešením spočívajícím ve zhotovení kovokeramické kontrukce, která je ve vhodných místech opatřena speciálně tvarovanými výstupky a zářezy. Do těchto výstupků a zářezů se pak zasouvají tvarově identické protikusy a snímací náhrady. Výsledkem je pak vysoce estetické a funkční řešení náhrady ztracených zubů bez viditelných kovových částí, jelikož je vše dokonale zakryto snímací náhradou. Takové náhrady také samozřejmě velmi dobře drží v ústech, nepadají a také žvýkací tlaky jsou rovnoměrněji rozložené na zbylé zuby a dásně v úsecích, kde zuby chybí.

Hybridní náhrady jsou řešením situace v případě zbytkového chrupu či v implantologii. Někdy nastane situace, že v ústech pacienta zbývá posledních pár zubů, které jsou však ještě relativně pevné. Standardní postup bývá extrakce zbylých zubů a zhotovení celkové náhrady. Ta však nedrží v ústech příliš spolehlivě, proto je lépe využít zbylých zubů ke zhotovení hybridní náhrady. Nejprve je však nutné pečlivě zaplnit kořenové kanálky zubů a následně zhotovit kovové čepy s drobnou kuličkou nebo zuby propojit pomocí speciálně zhotovené „hrazdičky“ (třmenu). Poté se zhotoví celková zubní náhrada, která je uvnitř vybavená tvarově shodnými protiskusy s plastovou třecí vložkou. Náhrada se pak, podobně jako spínací knoflík, nacvakne na tyto kuličky nebo hrazdičku a velmi dobře drží. Výsledné rozložení žvýkacích tlaků na zbylé zuby a sliznici je tak velmi příznivý a zubní náhrada také velmi dobře drží a nepadá.

Pokud nastane situace, že v ústech již zuby zcela chybí, je možné zhotovit hybridní náhradu i na implantáty. V takovém případě není nutné zavádět velké množství implantátů, většinou postačují čtyři. Zhotovení zásuvných spojů a hybridních náhrad je sice náročné, ale představuje vynikající řešení jak kvalitně nahradit ztracené zuby.

Keramické inlaye a onlaye jsou variantou stojící mezi klasickou výplní a ošetřením zubu korunkou. Tento postup je vhodný pro rekonstrukci rozsáhlejších defektů na okluzních (kousacích) ploškách zubů. Výhodou je šetrnost zákroku, výborný estetický výsledek a zachování vitality zubu.